Bakan Soylu’dan deprem bölgesinde önemli açıklamalar!

SON DAKİKA HABERİ: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş’ta Ulu Cami önünde basın açıklaması yapıyor. Asrın felaketinde 32. günde Bakan Soylu, “129 bin haneye taşınma yardımı yapıldı. El birliğiyle toparlanacağız.” dedi.

Bakan Soylu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Esnaf çarşılarının 5 binine başlandı. 10 gün içinde biter, zannediyorum diğer 5 bini de bir 10 günde biter. Kuru gıdacılar için de hal yapılıyor. Çalışmalara başlandı. 203 sosyal market var. Şu ana kadar az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı, evi yıkılan ve acil yıkılan vatandaşlarımıza 1 milyon 70 bin kişiye 10’ar bin lira ödendi.

4 KATEGORİDEKİ VATANDAŞA 15 BİN LİRA YARDIM

Orta hasarlıların, ağır hasarlıların, evi acil yıkılacak olan ve yıkılmış olanlar taşınacak. Bunlara 15 bin lira taşınma bedeli ödenecek. 129 bin haneye ödeme yapıldı.

Hasar tespitlerimizin önemli bir bölümü sona erdi.

e-Devlet’e baktıktan sonra bazı adreslerde benim hasarlı ama evimi bulamadım diyenler olacaktır. Bunun sebebi şudur, 2018 sonrası kaçak yapılar kayıtlı değildir. Kaymakamlık ve valiliklerimizin önünde bulunan Afet koordinasyon müracaat merkezlerimize müracaat etsinler. Hasar tespitlerinde itirazı olanlar da, görünmüyorum diyenler de buraya müracaat edecek. Onlara da yardımcı olacağız. 

RAMAZAN AYI ÇALIŞMALARI

Önümüz Ramazan, bölgenin tamamında bir planlama yaptık. Çocuklara ve oruç tutamayanlara günlük yemek için de değerlendirme yapıldı. Ramazan planlaması yapılmaktadır. 

ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ

Milli Eğitim Bakanlığı çocuklarımızı eğitimden geri kalmamaları için ellerinden geleni yapıyor. Çadır ve konteyner kentlerde eğitim çalışmaları sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir