Altılı masadan “ortak aday” bildirisi

Posted by

Karamollaoğlu’nun daveti üzerine, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu’nun, Saadet Partisi Genel Merkezi’nde bir ortaya geldiği toplantı sona erdi.

Toplantının akabinde yapılan ortak yazılı açıklamada, altı siyasi partinin, toplumun her bir kesitini ve 85 milyon insanı en geniş yelpazede temsil ettiği belirtilerek, Cumhuriyet’in 2. yüzyılına yaraşır bir Türkiye’yi inşa etmek ve vatandaşların tüm sorunlarına tahlil oluşturmak emeliyle başlatılan “Liderler Buluşmaları”nın birinci çeşidinin, bugün Saadet Partisinin konut sahipliğindeki 6. toplantıyla tamamlandığı bildirildi.

Açıklamada, “Siyasette istişareyi, nezaketi, centilmenliği ve iş birliğini prensip olarak benimsemiş partilerin Genel Liderleri olarak; ülkemizi süratle felakete sürükleyen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin doğal sonuçlarına, yani iktisatta iflasa, iç ve dış siyasette itibarsızlaşmaya, kamu kurum ve takımlarındaki çürümeye, yaşanan sosyolojik ve ruhsal çöküntüye dur demek için birinci defa 12 Şubat 2022 tarihinde bir ortaya gelerek ortaya koyduğumuz kararlılığımızla milletimize umut olduk.” değerlendirmesi yapıldı.

O tarihten sonra Türkiye’de artık hiçbir şeyin eskisi üzere olmayacağının anlaşıldığı ve millet tarafından “6’lı Masa” olarak isimlendirilen iş birliğinin, kararlılıkla bugünkü evresine geldiği aktarılan açıklamada, “Bilinmelidir ki bugün, 12 Şubat’tan çok daha kararlı ve umutluyuz. Siyasi iktidarı, ortaklarının, varlıklarını iktidarın varlığına adamış medyanın tüm siyaset mühendisliklerine, uğraşlarına, hakaretlerine, isnatlarına ve iftiralarına karşın milletimize umut olmanın verdiği güçle 28 Şubat 2022 tarihinde “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metnimizi’ geniş iştirakli bir tertiple kamuoyu ile paylaştık.” sözü kullanıldı.

Kurulan kurullarla, ortaya koyulan unsurları tek tek hayata geçirme hazırlıklarının tüzel ve toplumsal altyapılarını güçlendirecek adımların atıldığı belirtilen açıklamada, bu çerçevede, geçen süreç içinde “Temel Prensipler ve Hedefler”, “Seçim Güvenliği” ve “Bazı Ekonomik Kurumların Reformu” kurullarının metinlerinin kamuoyuyla paylaşıldığı, öbür komite çalışma ve raporlarının da gözden geçirildiği hatırlatıldı.

“İŞ BİRLİĞİMİZ, MAKSAT VE UNSURLARIMIZ DOĞRULTUSUNDA DEVAM EDECEKTİR”

Son toplantıdan bu yana kamuoyunun gündeminde olan şimdiki ekonomik, iç ve dış siyasi gelişmelerin de değerlendirildiği bildirilen açıklamada, ortak problemlerin karşısında ortak sorumlulukların tartısını herkesin omuzlarında hissettiği ve iş birliği kararlılığının da bu sorumluluk şuuruyla sürdürüldüğü kaydedildi. Açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Bugünden itibaren seçim öncesi, seçim devri, seçim günü ve seçim sonrası olmak üzere önümüzdeki tüm süreçlerde istişareye ehemmiyet veren anlayışımızla birlikte yol yürümeye devam etme kararlılığında olduğumuzun altını tekraren çizmek isteriz. Ülkemizi, çabucak her alanda içine sürüklendiği bu krizlerden düzlüğe çıkarana ve her bir insanın rahat bir nefes alacağı günleri birlikte kurana dek; uğraşımız ve iş birliğimiz, amaç ve prensiplerimiz doğrultusunda devam edecektir. Şu hususu da bilhassa kamuoyuna beyan etmek isteriz ki son periyotlarda ağırlaşan partilerimize yönelik baskı ve şiddet uygulamaları uğraş kararlığımızı asla sarsamayacaktır. Milletimizin bu kadar yıldır uğradığı hayal kırıklıklarının farkındayız. Bu hayal kırıklıklarını gidermek üzere insanımızın beklenti ve taleplerini karşılayacak liyakatli takımlarla ve faal siyasetlerle milletimizin karşısına çıkacağız. Milletimiz emin olsun ortak cumhurbaşkanı adayımız, hem Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı hem de yalnızca bu masa etrafında bir ortaya gelen siyasi partilere oy verenlerin değil, herkesin cumhurbaşkanı olacaktır. Milletimiz müsterih olsun; bu karanlık günlerin bitmesine çok az kaldı.”

Toplumsal kutuplaşmanın son bulacağı, toplumsal barışın hakim olacağı vurgulanan açıklamada, “Öfke ve nefret lisanı kaybedecek, nezaket ve karşılıklı hürmet kazanacak. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü tesis edilecek. Ahlaki yozlaşma ve manevi tahribatın önüne set çekecek faal siyasetler geliştirilecek. Rüşvet, torpil, iltimas gidecek; adalet, dürüstlük ve liyakat gelecek. Hak eden hak ettiğini eksiksiz alacak.” görüşü paylaşıldı.

Açıklamada, israf ve hayat pahalılığının son bulacağı, üretimin temel alınacağı kaydedilerek, “Geniş halk kitlelerinin fakirleşmesine yol açan bir avuç rantiyeciye kaynak transferine son verilecek. Artık, karamsarlığa kapılma vakti değildir. Vakit, her geçen gün umudu büyütme vaktidir. Zira biz kazanacağız, Türkiye kazanacak. Biz kazanacağız, 85 milyon insanımız kazanacak.” değerlendirmesinde bulunuldu.

SONRAKİ TOPLANTININ TARİHİ 2 EKİM

Milletin özgürlüğü, birliği ve beraberliği önünde hiçbir pürüzün duramayacağını simgeleyen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın da kutlandığı açıklamada, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gaziler minnet ve tazimle anıldı.

Açıklamada, iş birliğinin inanç ve kararlılıkla çok daha güçlü bir biçimde devam edeceği, bir sonraki toplantının 2 Ekim Pazar günü saat 14.00’te CHP Genel Merkezi’nde yapılacağı bildirildi.

Altı muhalefet partisi genel lideri, toplantının akabinde yemeğe geçti. Saadet Partisi Genel Lideri Karamollaoğlu, önderlere cet tohumlarından elde edilen eserlerle hazırlanmış birer sepet ikram etti.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.