Alternatif tatil arayanların adresi ‘saklı cennet’

Traklar, Persler, Makedonlar ve Romalılar gibi farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Kırklareli, doğasıyla da dikkat çekiyor.

Kırklareli, eko turizmi, mağaracılık ve sportif amaçlı turizm faaliyetleri, Mimar Sinan rotası ve coğrafi işaretli ürünleriyle sakin bir tatil geçirmek isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

ANTİK TİYATRO VE DUPNİSA MAĞARASI

Tarih meraklıları, Geç Roma dönemine ait Trakya’nın tek antik tiyatrosunun bulunduğu “sakin şehir” Vize’nin tarihi yapılarını gezebilir.

Karadeniz kıyısında A kalitedeki deniz suyu, mavi bayraklı plajları ile ziyaretçilerine imkan sunan Vize ilçesinin Kıyıköy ile Demirköy ilçesinin İğneada beldeleri, önemli turizm destinasyonları arasında bulunuyor.

Türkiye ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanlarını, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in dökümhanesini, Trakya’nın turizme açık tek mağarası Dupnisa’yı görmek isteyenler rotalarını İstanbul’a 200 kilometre mesafedeki Kırklareli’ne çevirebilir.

İğneada ve Kıyıköy beldeleri, çadır turizmi yapmak isteyenlere de imkan sunuyor.

KÖFTESİ, HARDALI, MANDA YOĞURDU

Kırklareli, coğrafi işaretli kıvırcık kuzusundan elde edilen köftesi, üzümden yapılan hardaliyesi, meşe balı, peynirinin yanı sıra taze deniz ürünleri, köylü kadınları tarafından üretilen ev ekmeği, manda yoğurdu gibi ürünlerle ziyaretçilerini gastronomi alanında da cezbediyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Şen, “Kentimizin kendine özgü bir ekosistemi, tarihi ve kültürel değerleri var. Kırklareli mağaracılık turizmi, ekoturizm, sportif amaçlı turizm faaliyetleri, Mimar Sinan rotası, kendine ait rotaları, coğrafi işaretli ürünleri ile eşsiz bir zenginliğe ve eşsiz bir turizm potansiyele sahip” dedi.

Mimar Sinan eserleri ile Milattan Önce 6 bin yıl öncesine dayanan Aşağıpınar ören yerinin kente ayrı bir zenginlik kattığını vurgulayan Şen, “Trakların önemli bir merkezi olan Vize’yi, sahil turizmi açısından Kıyıköy ve İğneada, longoz ormanlarının ekosistemini, ilimizin turizm potansiyeli açısından keşfedilmeyi bekleyen eşsiz hazineler olarak nitelendirebiliriz. Ziyaretçilerimizi ilimize dinlenmeye, stres atmaya ve Kırklareli’nin güzelliklerini keşfetmeye davet ediyoruz” diye konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir