Almanya ve İngiltere ortasında güç görüşmesi

Posted by

İngiltere Başbakanı Liz Truss ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz, yaptıkları telefon görüşmesinde, güç alanında karşılaşılan zorlukları ele aldı, güçte bağımsızlığının ehemmiyetini vurguladı.

Başbakanlık Konutu 10 Numara’dan bir sözcü tarafından başkanların telefon görüşmesine ait yapılan açıklamada, görüşmede Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in yasa dışı savaşının bir sonucu olarak İngiltere ve Avrupalı ​​ortaklarının güç konusunda karşılaştığı zorlukların ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, her iki önderin güçte esneklik ve bağımsızlığın ehemmiyeti konusunda mutabık olduğu vurgulanarak, “Başbakan Truss, Avrupa’da demokrasi ve özgürlüğün korunmasının ve Rusya’nın ekonomik şantajı tarafından savunmasız bırakılan ülkeleri muhafazanın değerinin altını çizdi” tabiri kullanıldı.

Ayrıca, Truss’ın, iki ülkenin, değerli ekonomik ortaklar olduğunu belirttiği ve İngiltere ile Almanya ortasındaki savunma iş birliğini genişletmeye istekli olduğu kaydedildi.

Görüşmede, İngiltere ile Avrupa Birliği ortasında gerginliğe neden olan tartışmalı Kuzey İrlanda Protokolü’nün de gündeme geldiği belirtilen açıklamada, “Başbakan Truss, Kuzey İrlanda Protokolü’nü ele alırken, önceliğinin Kuzey İrlanda’da barışı ve istikrarı korumak ve ‘Belfast (Hayırlı Cuma) Anlaşması’nı desteklemek olduğu konusunda açıktı. Truss, protokol metninin mevcut haliyle temel problemlere tahlil bulunmasının ehemmiyetini vurguladı” denildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.