AKP, milyarlık Balıkesir çevreyolu ihalesini de gizlice bitirdi

Posted by

AKP Hükümeti 1 milyarlık Balıkesir Çevreyolu ihalesini de bilinmeyen ihaleyle tamamladı. İhale özel olarak davet edilen iki müteahhide verildi.

AKP iktidarı milyarlık bir ihaleyi daha sessiz sedasız bitirdi. “Balıkesir Kuzeybatı Çevreyolu KM 0+000-9+985 Yapım” ihalesi Kamu İhale Kanunu’nun 21-b Pazarlık fıkrasına nazaran gerçekleştirildi.

İhale, Kanunun temel yol olarak belirlediği rekabete imkan sağlayan açık metot yerine, 21-b’nin sağladığı istisnayla duyuru ilanı yayınlanmadan yani kimseye duyurulmadan düzenlendi.

28 Haziran 2022 günü yapıldığı anlaşılan ihalede yaklaşık maliyet 1 milyar 38 milyon 132 bin 965 kuruş olarak hesaplandı.

İhale,  özel olarak davet edilen Uluova İnşaat ile, Ahmet Demirel İnşaat İş Ortaklığı’na 975 milyon 814 bin liraya verildi.

26 Temmuz günü imzalanan kontrata nazaran yarın başlayacak inşaat sürei 250 gün sürecek ve 9 Mayıs 2023 günü tamamlanacak.

İKİ FİRMA KAMU İHALELERİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

Uluova İnşaat kamudan aldığı baraj ve yol inşaatlarıyla dikkat çekyior. Tamamladığı işler ortasında Kayseri Develi Gümüşören Barajı, Akçakoca Barajı yer alıyor.  Uluova İnşat, Türkiye tarafından Cibuti’de hibe olarak yaptırılan ve TBMM Lideri Mustafa Şentop tarafından açılan Ambouli Dostluk Barajı’nı da inşaa etmişti.

Ahmet Demirel İnşaat ise bilhassa AKP devrinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt işleriyle dikkat çekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.