ABD’de 2022’nin birinci maymun çiçeği virüsü olayı tespit edildi

Posted by

Massachusetts Halk Sıhhati Departmanı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yakın vakitte Kanada’ya seyahat eden bir erkekte maymun çiçeği virüsü tespit ettiklerini doğruladı.

Kurum yetkilileri, temaslı takibi yapmak için ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC) ve ilgili lokal sıhhat kuruluşlarıyla çalıştığını, “hastaneye kaldırılan kelam konusu kişinin durumunun güzel olduğunu ve hadisenin halk için rastgele bir risk oluşturmadığını” tabir etti.

Virüsün beşerler ortasında basitçe yayılmadığı lakin virüs bulaşmış yatak ekipleri ve giysiler üzere objelerle temas durumunda yahut virüslü şahısla uzun mühlet yakın temas halinde teneffüs yoluyla bulaşmanın gerçekleşebileceği bildirildi.

ABD’de bu yıl daha evvel hiçbir ‘maymun çiçeği’ olayı görülmezken 2021’de Texas ve Maryland’den Nijerya’ya seyahat etmiş 2 bireyde hadise tespit edildiği kaydedilmişti.

Kısa vakit evvel İngiltere, Portekiz ve İspanya’da da kimi maymun çiçeği virüsü hadiseleri bildirilmişti.

Birinci olarak 1970’lerde Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde kaydedilen ve son 10 yılda artış gösteren maymun çiçeğinin belirtileri, yüzde başlayan ve bedenin geri kalanına yayılan ateş, baş ağrısı ve deri döküntüleri halinde ortaya çıkıyor. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.